Září 2015

Po stopách Drákuly

12. září 2015 v 9:02 společné foto
Našim prvním zastavením byl úžasný hrad Corvin a neuvěřitelný město Hunedoara . Píšu neuvěřitělný, protože jsem si musela opravdu promnout oči, tohle jsem totiž ještě neviděla. Představte si obrovskou rezavou slévarenskou továrnu několik desetiletí vyřazenou z provozu, tak to je Hunedoara. A mezi touhle hrůzou stojí pyšně ten nejkrásnější středověký hrad, který jsme kdy navštívili. Hrad byl postaven ve 14. století jeho nejvýznamějším majitelem se stal uherský regent Lancu de Hunedoara - Jan Hunyadi se svým synem Matyášem Korvínem.Jen tak z věží hradu pohled na průmyslovou zástavbu


V den naší návštěvy se zde natáčel nějaký Indický film asi to bude neuvěřitelná ptákovina,ale vidět na vlastní oči Bollywood a filmovou akci v jejich podání byl velký zážitek.


Ten chlápek pod deštníkem je hlavní hrdina, zvlášní bylo, že hrad neuzavřeli a točilo se za chodu, jen chvilku pozdrželi dav když byla potřeba vyklidit přístupovou cestu. Pro nás byl bonus v tom, že se nemuselo platit vstupné.
Další zastávkou bylo městečko Sighisoara rodiště Vlada Drákuly, díky tomu zde není k hnutí kvůli proudícím turistům,aby spatřili rodný dům krutého vládce. Samotné město které je označováno jako šestá pevnost Sedmihradska stojí za důkladnou prohlídku.

Tak to je on rodný dům Vlada Tepeše - dnes je v něm restaurace a hotel.

Brašov, město které obklopují nádherné hory, za zmínku a prohlídku stojí jen středověké centrum a ty hory. Brašov se taky nazýval taky "Stalinovo město", což už samo o sobě vypovídá, že se zde budovalo a budovalo, bylo zde centrum těžkého průmyslu. I dnes je tato oblast vyhlášenou průmyslovou oblastí a to hlavně v oblasti v textilu a automobilového průmyslu.
Sinaiský klášter to byla opravdu perla a ozdoba podhorského města Sinai stejně tak jako královský zámek Peleš, který se nacházel kousek od tohoto kláštěra. Kláštěr je pravoslavný což je vidět v celé jeho bohaté a honosné výzdobě. Uvnitř kostela je zakázáno fotit, což jsme respektovali a když se řekne "až nám z té krásy oči přecházeli" , tak tady to platí na 100%.


Zámek Peleš, vybudovaný v letovisku Sinaja a je považován za jeden z nejkrásnějších zámků v Rumunsku a v Evropě. Byl postavený jako letní rezidence rumunských králů na přání rumunského krále Karola I.
Vstupné stálo kolem 100,- Kč,ale poplatek za focení skoro 500,- Takže jen foto z venku. Zámek stejně tak kláštěr je umístěný v lesích a je zakázáno se zdžovat na okraji lesa - jo medvědi.


Chvilkový odpočinek na louce pod lanovkou, no než se přihnalo stádo krav a sežralo nám svačinu. Tohle zažijete úplně všude i takhle ve městě, jsou tu nejen krávy,ale i koně, oslíci a ovce. Holky se prostě volně pasou. Tahle bílá byla hodně mazlivá, za ty jabka co nám vytáhla z batohu se nechala drbat za uchem. Nikoho stádečko nevzrušovalo, tak nás taky ne a zůstali jsme na dece do příjezdu lanovky.


Ve Viscri, což je krásná obec kousek o Brašova jsme navštívili středověký opevněný kostel, který je na seznamu UNESCO. Vybudovaný byl už ve 12 století. V 15. a 18. století byl obehnán hradbou a sloužil jako úkryt a částečná pevnost pro místní vesničany. Jeho prohlídka byla úžasná, pustili nás si kostel prošmejdit úplně všude.

Suvenýry místních si můžete koupit u každého domu.
Ručně zhotovené výšivky, krajky a pletené věci.

Krásné historické město Sibiu, které založila a převážně obývala německá menšina. O tom vypovídá i zdejší architektura. V kryptě zdejší katedrály je uloženo tělo Drákulova bratra - Mircey Špatného.


Most pravdy
To nejlepší nakonec hrad Bran. Drákula tu sice nikdy nebyl, no možná prošel okolo,ale prohlídka Branu stála opravdu za to. Můžete si ho projít bez průvodce což bylo fajn, jen je potřeba přijít docela brzo , protože během dne se utvoří dlouhatánská fronta a není pak nikde k hnutí. Hrad se stal tou největší turistickou atrakcí.


Byla zde výstava nové kolekce společenských šatů inspirovaných dějinami Rumunska.Někreté jsou docela jako z hororu

Kolem rok 1920 se zde usídlila Královna Marie hrad přestavěla do nynější podoby.